Az Erasmus+ „AI Empowered Educators” projekt keretében 2025. december 3-án Lengyelországban, Kutnóban zajlott a harmadik Nemzeti Peer Learning Akció (PLA), amely tovább erősítette a projekt nemzetközi szakmai alapjait.
Az eseményen különböző oktatási szinteken dolgozó pedagógusok, intézményvezetők és szakmai szervezetek képviselői vettek részt, így a mesterséges intelligencia oktatási alkalmazása sokszínű tapasztalatokra építve dolgozhattuk fel.
A PLA célja egy olyan pedagógus-továbbképzési program közös megalapozása volt, amely a mesterséges intelligencia tudatos és pedagógiailag megalapozott alkalmazását segíti a közoktatásban.
A workshop középpontjában a pedagógusok valós tapasztalatai és képzési igényei álltak. A résztvevők feltárták az AI használatának jelenlegi gyakorlatát, valamint azokat a fő kihívásokat és akadályokat – például az időhiányt, a képzések hiányát és az infrastrukturális különbségeket –, amelyek nehezítik az eszközök iskolai alkalmazását.
Kiemelt hangsúlyt kapott az etikus és biztonságos használat kérdése, különösen az adatvédelem, a szerzői jogok és az AI által generált tartalmak megbízhatósága. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a kritikai gondolkodás és a tudatos pedagógiai irányítás kulcsszerepet játszik az AI oktatási alkalmazásában.
A közös munka eredményeként körvonalazódtak egy hatékony pedagógus AI-képzés fő elemei: a gyakorlatorientált megközelítés, a moduláris felépítés, valamint a különböző kompetenciaszintekhez igazodó tanulási utak.
A lengyelországi PLA fontos lépést jelentett a projekt számára, hiszen a három ország tapasztalatai együtt már szilárd alapot biztosítanak egy valós igényekre épülő, nemzetközi pedagógusképzési program kidolgozásához.
2025.12.03